Ważne informacje dla rodziców

W bieżącym roku nasze przedszkole weźmie udział w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2015” – Priorytet 3

W ramach realizacji tego programu nasza placówka dokona zakupu książek oraz będzie realizowała działania promujące czytelnictwo.

Przedszkole podejmie szereg działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci:

– współpraca z Biblioteką Oliwską (filia WiMBP) i udział dzieci w warsztatach organizowanych przez bibliotekę,

– ogłoszenie konkursu dla przedszkoli na ilustrację do wybranej książki zakupionej w ramach programu – ilustracja wykonana wspólnie przez dzieci i rodziców oraz ufundowanie i wręczenie nagród książkowych, wystawa nagrodzonych prac,

– organizacja pięciu spotkań z rodzicami dotyczących pozytywnego wpływu czytania na rozwój dzieci – spotkanie będzie prowadził psycholog i kadra dydaktyczna z danej grupy,

– organizację czytania zakupionych nowych książek dzieciom przez rodziców – w trakcie roku szkolnego kilka razy w każdej grupie,

– czytanie ulubionych książek przynoszonych przez dzieci,

– zapraszanie aktorów ze spektaklem dla dzieci o tematyce bajkowej np. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka itp. i poprowadzenie zajęć dydaktycznych związanych z daną bajką.

W ramach przedsięwzięcia mającego na celu rozwój czytelnictwa Publiczne Przedszkole „Kolorowe Gniazdko” planuje pogłębić współpracę z Biblioteką Oliwską (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) poprzez:

– grupowe wyjazdy do biblioteki i udział dzieci w warsztatach organizowanych przez bibliotekę,

– wypożyczenie książek w języku kaszubskim, w celu prowadzenia zajęć dla dzieci o tematyce regionalnej- kultura Kaszub i język kaszubski. Do przedszkola zostaną zaproszeni przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku w strojach regionalnych z prezentacją dla dzieci w każdej grupie.

– wzajemną wymianę informacji z biblioteką publiczną o wydarzeniach promujących czytelnictwo organizowanych w naszej placówce i bibliotece publicznej.

Ponadto zorganizujemy:

– konkurs na ilustrację do wybranej przez wychowawców książki (książka wybrana z pozycji zakupionych w ramach programu) – konkurs lokalny dla przedszkoli z dzielnicy Gdańsk Osowa,

– spotkanie z twórcą literatury dziecięcej.